Содержание первого сообщения
Заинтересовало. Я дома на подоконнике тоже салатный перец выращиваю в горшочках как на фото. Скачал прикрепленный файл из поста №7 но он на английском, а я в нем не силен. Переводчика нет. Могли бы вы из вашего практического опыта подсказать какой генератор оргона применить для выращивания растений с такими результатами как на фото, как его построить и как применять? Заранее благодарен.

Мне кажется, Вам для растений больше подойдет такая штука, как ловушка для m-state элементов (ORMUS) - Концентратор Ормуса.

Комментарий администратора Прилагаю мануал по изготовлению накопителей-концентраторов в собственном переводе! Уникальный материал да еще и на русском языке!

Автор Тема: ORMUS (Ормус): Что это такое? Как получить? Как использовать?  (Прочитано 37593 раз)

Оффлайн admin

=РЕКЛАМА=
The Static Trap

The Static Trap was my third design and it also seems to work well (depending on how it is magnetized) but it was also a batch collector and, for me, required that I crawl under my house to collect the trap water. It was designed to repel the good water horizontally into a pressurized dead space before it runs a magnetic vortex gauntlet.  This trap is moderately difficult to build and quite difficult to install and use.
Мы Вконтакте Мы ВКонтакте

Оффлайн admin

The Winter Sink Trap - V1

The Winter Sink Trap was designed by someone else to be used inside in winter time. It was designed to repel the good water inward and upward for collection out of the center of the top. It is a true levitation trap in that one thinks of levitation as being against the pull of gravity. It also works well for its intended purpose. The Winter Sink Trap is the first multi-stage trap design in this list. The most stunning health improvements reported resulted from drinking Winter Sink Trap water. You can read about these health effects in the Trap Water Diary on the SubtleEnergies web site. This trap is large, heavy, expensive and the most difficult trap to build. If it can be left in place it is quite easy to use.

Оффлайн admin

The Tiny Trap by Barry Carter

I designed the Tiny Trap to address a variety of problems inherent in previous trap designs. I wanted a trap which was a true levitation design and which also took advantage of vortex action to move the lighter ORMUS water to the center of the trap. I wanted it to be easy to build from parts which could be purchased off the shelf. (This was a prime consideration in all of my trap designs.) I wanted a trap which had a smooth magnetic field from a single magnetic structure; more like the Storage Trap and unlike all of the other trap designs. (The original inventor of the magnetic trap concept said that the smooth magnetic field was more effective for extracting ORMUS.) I also wanted a trap which was easy to install and use even if it had to be moved after each use.

The Tiny Trap is one of the easiest to build designs but there are a few parts which require power tool modification. It was designed so that the body of the trap can be inverted to reverse the direction of vortex spin. It was also designed so that the polarity of the magnet structure could be easily reversed. This should facilitate experimentation with these two factors. The Tiny Trap can be used in multi-stage designs and my personal trap uses a three stage design (though I am not sure that there is much benefit in using it multi-stage).

The Tiny Trap produces water which is at least as good as the other trap designs. The downside of the Tiny Trap design is that one crucial part for it has become more difficult to obtain since the trap was designed.

Оффлайн admin

Assembly of the Tiny Trap

Оффлайн admin

House Trap/Levitation Trap

Оффлайн admin

GRAVITO-MAGNETIC WATER TRAP (TWO STAGE)    by E.M. Long

Overview - Bob Winter trap (magnet studded on right) first energizes and disrupts water bonds. Water then goes to first flexible magnet lined pvc sewer/drain pipe (6” diameter x 33” long .) Emerging from the bottom filter of the first pipe, the water is directed to a second flexible magnet lined pipe to repeat the process of concentration before exiting to the collection jar.

Gravito-Magnetic Water Trap (Portable)          by E.M. Long

Оффлайн admin

Вот, что получается из вод Мертвого моря...

Pictures of ORMUS made from Dead Sea Salt

Оффлайн admin

'Ormus в Японии' изображение найдено на одном из западных форумов про Ормус

dmtr78

• Гость
чтото тема заглохла? никому не интересно чтоли?
собрал вот магнитную ловушку для воды еще зимой, буду пробовать на родниковой воде,
купил еще у америкоса материалы по изготовлению эликсира, тоже с применением соли мертвого моря, но
как я понял там эта соль впитывает влагу из воздуха,  в общем у меня возникли трудности перевода,
и я могу выложить эти материалы тут, или переслать товарищу Максиману чтобы он их прояснил...
но так и непонятно как получают порошок? неужели только экстремальным нагревом?
на ютубе есть ролик
где соль растворяют и чтото еще потом добавляют, осаждением получается порошок-
проясните -что они там добавляют? толи соду толи уксус...
« Последнее редактирование: 21.04.2011, 20:53:46 от dmtr78 »

Оффлайн admin

чтото тема заглохла? никому не интересно чтоли?
собрал вот магнитную ловушку для воды еще зимой, буду пробовать на родниковой воде,
купил еще у америкоса материалы по изготовлению эликсира, тоже с применением соли мертвого моря, но
как я понял там эта соль впитывает влагу из воздуха,  в общем у меня возникли трудности перевода,
и я могу выложить эти материалы тут, или переслать товарищу Максиману чтобы он их прояснил...
но так и непонятно как получают порошок? неужели только экстремальным нагревом?
Если можете, то вышлите на мой ящик (мой ник и есть Maximan). Попробую перевести. Может что-нибудь прояснится. (maximan-x-faq @ yandex.ru)...